Biyokimyasal Analizler

Biyokimyasal Analizler; Hayvanların yetersiz ve düzensiz beslenmesine bağlı olarak ortaya çıkan metabolik hastalıkların tanısında önem arz eden vitamin, enzim, protein ve makro/iz elementlerin tayini gibi analizleri kapsar.

Metabolik Profil Testi; Rasyonun enerji, protein ve mineral dengesinin değerlendirilmesi ve buna bağlı olarak hayvanların beslenme durumu hakkında bilgi verilmesi, kuru dönemden laktosyona geçiş sürecindeki kritik dönem yönetiminin eksiksiz bir şekilde yapılabilmesi ve ayrıca metabolik hastalıkların subklinik aşamada tespit edilmesini sağlar.

Hemogram-Tam Kan Sayımı; Hemoglobin (HGB), akyuvar(lökosit) sayısı(WBC), trombositler (PLT), hematokrit (HTC), MCH, RBC, lenfosit, monosit gibi birçok kan hücresinin değerleri ölçülerek anemi, enfeksiyon, inflamasyon, kanama bozukluğu gibi çeşitli durumların teşhisine yardımcı olur.

Kan Gazları Analizi; Asit-baz ve solunum dengelerinin değerlendirilmesi, arteriyel kanda oksijen (PaO2) ile karbondikoksit (PaCO2) parsiyel basınçlarının değerlendirilmesi, oksijen saturasyonu (SaO2), pH ve bikarbonat gibi değerlerin ölçülmesini sağlar.

Analiz Parametreleri

Call Now Button
Whatsapp
Merhaba, yardımcı olabileceğim bir konu var mı?
Powered by